Solidaarisuuspaketti, eiku koronapaketti, eiku elpymispaketti, rakkaalla lapsella on monta nimeä ja kun perusteet ovat ohuet niin sitä vaihdetaan kuin mustalainen hevosta.
No kutsutaan asiaa nyt ihan millä tahansa nimellä, niin ei ole vaikea ennustaa sitä, että keskustelut asian tiimoilta eivät ole loppumassa ja sen takaa Mr setelipaino Mario Draghin pääministeriys Italiassa.
Mergel Macron akseli on luonnollisesti asiasta innoissaan:
Kansankieliellä edellinen tarkoittanee sitä, että Brysselistä on tulossa lisää laskuja maksettavaksi ?
Tuostako taas keppihevonen hajottaa mielikuvituksessa jotakin, mitä ei ole edes olemassa ?
?
Ei hullu ole se joka pyytää, hullu on se joka maksaa.
Arvi, no näinhän se on.
Eikös nyt pitäisi sanoa ei mitään paketteja elpymiseen siihen menee verorahoja liikaa
Mutta ei tietenkään kun itse ovatkin saaja puolella vedoten työllisyyteen vaikka eivät edes työllistä vaan vähentävät työvoimaansa terv tepivaari
Kyllähän tuo moninkeskeinen yhteistyö on teoriassa hieno asia, mutta miten lienee käytännössä?
Tarkoittaneeko se tässä tapauksessa sitä, että monininkeskisesti huolehditaan muutaman harvan (Italia, Espanja, Ranska, ja itäiset EU-maat) huonon taloudenpidon seurauksista ja velkojen hoitamisesta.
Ei liene yllätys, että liittovaltioiuskovaiset Merkel ja Macron toivottavat Draghin tervetulleeksi toveriseuraan.
”Ei liene yllätys, että liittovaltioiuskovaiset Merkel ja Macron toivottavat Draghin tervetulleeksi toveriseuraan.”
Ei todellakaan yllätä, Draghi on liittovaltiofanaatikko viimeiseen asti.
Elvytyspaketti on pyhä. Hallituspuolueiden kansanedustajien itsenäinen ajattelu sen tiimoilta on kielletty.
Vasemmistoliiton Johannes Yrttiaholle on saanut kurinpalautusta puolueeltaan kritisoidessaan EU:n elvytys/koronapakettia.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3a2f388-cf6e-43ec-9c3d-c05ec9612140
Pari nostoa tuosta uutisesta.
”-[Toiseksi] tämän myötä EU:n liittovaltiokehitys etenee, budjettisuvereniteetti ja eduskunnan budjettivalta kaventuu. Paketin ytimessä ovat poliittiset tavoitteet ja päänavaus yhteisvastuulle veloista.”
”-[Neljänneksi] paketilla tuetaan isojen saajamaiden pankkijärjestelmiä ja saataviaan näistä maista odottavia ranskalaisia ja saksalaisia pankkeja.”
Näin on näreet, mutta tätähän Suomessa ei myönnetä.
Onhan se virkistävää huomata, että myös Vasemmistoliitossa on joku joka on ajatellut asiaa ja uskaltaa tuoda ajatuksensa esille.
Keskustassa Hoskonen on ollut voimakkaasti pakettia vastaan, mutta Keskusta ei taida uskaltaa ottaa riskiä Hoskonen rankaisemisesta.
Jan Hurrin kommentti aiheesta:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007799914.html
Italiaa saadaan tukea hamaan loppuun ja ellei niin veljeilevät suuntaan josta emme pidä…