Hallituksen kannatusmittaus

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011699809.html
– Kansa on puhunut ja pulinat pois!

13 vastausta artikkeliin “Hallituksen kannatusmittaus”

  1. ”Köyhien perheiden hätä on saanut monet liikkeelle, mutta ei hallitusta
    Hallitus tavoittelee toimeentulotuen leikkauksella 70 miljoonan euron säästöä. Samaan aikaan valtio tukee kaivoksen avaamista arvosuolle 150 miljoonalla eurolla, kirjoittaa Oras Tynkkynen.” AL tänään.

  2. Juuri kenenkään ei olisi pitänyt yllättyä siitä, että tämäkin hallitus oli lopulta perinteikäs sosiaalidemokraattinen hallitus, kuten jokainen tätäkin ennen. Marin oli oikeastaan ainoa poikkeus pitkään aikaan, se oli umpisosialistinen.

  3. Taisi aikanaan Lipponen ajaa SDP:n oikealle?
    Ehkäpä kuitenkin kokoomus on ajanut oikeistolaisempaa politiikkaa kun mittarit näyttää alasuuntaan ja köyhät köyhtyy?

  4. Kyllä muutosta kaivataan, jokainen lukutaitoinen tietää että huipputuloisten palkansaajien ja eläkeläisten verotusta on leikattu ja nyt terveydenhuolto on menossa romuttamolle kun sote- alueet saavat aivan liian vähän rahaa, hoitajia irtisanotaan sadoittain. Ja lisää leikkauksia vain luvataan.
    Halla-aho aikoinaan tuomittiin lausunnostaan jossa hän sanoi ettei kreikkalaisia saada nielemään säästökuuria muuten kuin laittamalla panssarivaunut kaduille. Saas nähdä miten Suomessa.

    1. Panssarivaunuja käyttämällä pelotteena Kreikan taival olisi ollut seesteisempi, mutta ehkä jotkut tykkäävät sekavammas
      ta meiningistä.

    1. Jokaista ilman hoitoa jäävää kyllä lohduttaa tieto siitä että huipputuloiset saavat nyt tuhansia euroja vuodessa enemmän ja kun säästetään niin jo kymmenen vuoden päästä velka voi olla taas alle EUn vaatiman tason.

    2. Vedähän Niilo pää ulos peräsuolestasi ja katso mitkä ovat alueen valtaouolueet.

      Trollaati trollaati trollaa

  5. Niin rahasta se on kiinni se hoitajien määrä.

    ”Politiikka
    Oikea Riikka Purra
    Valtiovarainministeri Riikka Purra avaa IS:n uudenvuoden haastattelussa itsestään puolia, jotka eivät yleensä näy julkisuudessa. Lisäksi hän varoittaa, että tulevaisuudessa sosiaaliturvaan tai eläkkeisiin täytyy puuttua. IS tänään”

    Riikan politiikalla heikennetään terveydenhoitoa-sosiaaliturvaa-eläkkeitä ja annetaan lisäponuksia rikkaille. Em tiedot ovat lehdestä poimittuja.

  6. ”Suomi saisi terveydenhuoltonsa kuntoon pikkusummalla, sanoo professori – ”Onhan tämä aivan absurdia!”
    Orpon hallitus käyttää Kela-korvauksiin satoja miljoonia, joilla olisi voitu asiantuntijan mukaan laittaa Suomen terveydenhuolto kuntoon. Oulun yliopiston yleislääketieteen professori Juha Auvinen kertoo Uuden Suomen haastattelussa, missä piilee Suomen sote-ongelma ja miten se voitaisiin ratkaista. Uusi Suomi tilaajalle tänään”
    Nykypolitiikan seuraajat voisivat paneutua asian ytimeen!
    – Kommentoinnissa kannattaisi paneutua asiaan.

    1. Kun edes yli 2 miljardia lisää rahaa ei ole tuota ongelmaa ratkaissut, niinn ei sitä kelakorvausrahoillakaan kyetä tekemään.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *