Uskollinen sotilas on aina arvossaan, mutta hänellekkin tulee se harhalaukaus.
Olen pitänyt uskollisuutta arvossa.
”Politiikka
Uskollinen sotilas
Matias Turkkila on Riikka Purran ja Jussi Halla-ahon luottomies, joka nousi kesällä valtiovarainministerin viestinnän erityisavustajaksi. Maahanmuuttovastaisen Hommaforumin perustajaa ja kansallismielisen Suomen Sisun entistä varapuheenjohtajaa kuvaillaan perussuomalaisten pääideologiksi. Turkkilan kontolla on myös eräs hätkähdyttävä kommentti, jota hän itsekin kuvailee ”törkeäksi ja kusipäiseksi”. Onko hän rasisti?
IS EXTRAN TILAAJILLE” Lainaus sitaateissa IS lukijalle. Tilaaja voi lukea koko jutun. Tämä alkuosa on maksutta kaikille.
– Arvostan erityisesti sitä että itse toteaa.
– Maahanmuutto on kuuma peruna joka pitäisi osata hoitaa ainakin korkealla suunnittelutasolla.
– Trump lupasi että rauha tulee, jos kaikki Natomaat lopettavat Venäjältä ostot ja asettavat Kiinalle tullimaksut!
Nyt testataan Natomaiden yhtenäisyyttä.

Niilo: ”Trump lupasi että rauha tulee, jos kaikki Natomaat lopettavat Venäjältä ostot ja asettavat Kiinalle tullimaksut!”
Mielestäni Trump ei luvannut rauhaa, vaan asettaa Venäjälle pakotteet JOS.
”Donald Trump ilmoitti viestipalvelu Truth Socialissa lauantaina olevansa valmis laajoihin Venäjä-pakotteisiin, mikäli kaikki Nato-maat sitoutuvat näihin sekä lopettavat venäläisen öljyn ostamisen. Trump kuvailee Nato-maiden öljytuontia Venäjältä ”järkyttäväksi”.
– Olen valmis heti kun te olette. Sanokaa vain, milloin, Trump kirjoittaa ”kirjeeksi Natolle ja koko maailmalle” luonnehtimassaan viestissään.”
https://www.verkkouutiset.fi/a/olen-valmis-pakotteisiin-donald-trumpilta-vaatimus-natolle
Todella kuten Juhani avasi Trumpin viestin.
Jää nähtäväksi miten Natomaat tulee toimimaan?
Yksi taustatavoite on saada Amerikalle lisää myyntiä.
Turkkila on fiksu mies – ja venäjän ja sen kavereiden sanktioiminen olisi fiksua. En toki hetkeäkään usko että trump pitäisi lupaustaan, mutta tuo olisi silti fiksua.
Trump haluaa, että EU asettaa pakotteita Kiinalle ja Intialle.
Siinä olisi ”diilin” mahdollisuus – saada Venäjän öljynmyyntitulot romahtamaan. Mutta saadaanko EU yhtenäiseksi onkin ihan kokonaan eri asia (Unkari ja Slovakia).
Taidetaan olla liiankin riippuvaisia Kiinan tuonnista joten tullimaksut iskisivät myös omaan nilkkaan.
Ukraina iskee suoraan venäjän öljy”hanaan”.
Ukrainalla on täysin oikea strategia – iskee öljynjalostamoihin, varastoihin, pumppuasemiin, putkistoihin.