Kun itämaan tietäjät Raamatun mukaan veivät syntyneelle Jeesus lapselle kultaa ja mirhameita, niin jotenkin olen aistivanani samaa tapahtuvan yli kaksituhatta vuotta myöhemmin, kun…….
Maailman johtajat, kutsuttakoon heitä politikoiksi, niin vaeltavat kuten itämään tietäjät, Beetlehemin sijasta nyt Valkoiseen taloon, vieden Tammikuussa toisen kerran syntyneelle/synnytetylle ”vapahtajalle” lahjoja/lahjuksia omasta maastaan, uskoen vapahtajan olevan armollinen heidän maalleen ja kansalleen.
Mutta minusta tämä näyttää suorastaan koomiselta, kuinka nyt kumaarretaan ja huudetaan halle lujaata toiseen kertaan syntyneelle lapselle, joka omissa vaipoissaan…..eiku kapaloissaan huutaa tissiä nälkäänsä. Mutta annas olla, kun on lahjat/lahjukset saatu annettua tälle toiseen kertaan Valkoiseen taloon syntyneelle ja palattu lahjontareissuiltaan, niin sen jälkeen vapahtaja onkin pahempi saatana kuin saatana Moskovassa konsanaan.
Suomihan on tämän Moskovan saatanan kieltänyt itseltään, että sen kanssa ei enään hippasille käydä ja nyt meidän presidenttimme Stubb onkin ottanut asiakseen keskittyä palloleikkeihin Valkoisen talon ”taaperon” kanssa. Mutta saas nyt sitten nähdä, että tuoko kolopallo hyviä tuloksia Suomen kannalta ja saadaanko leikin kautta lähteä jäätä särkemään.
Kohta saamme juoda ”Trump-Coca Colaa”!
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011381373.html