Yksinkertainen kantarellikeitto

Kävin tänään noutamassa metsästä kantarelleja ja puolukoita ja huitaisin kantarelleistä saman tien kantarellikeiton.

Fiskarsin kotimaassa tehtyyn 1,8 litran HardFace kasariin hieman voita ja lämpenemään.

Halkaisin kantarellit, isot kolmeen osaan, pienet sellaisenaan, sitten kasariin, jossa voi oli jo sulanut. Kääntelin sieniä voissa.

Avasin virolaisen RannaRootsin sianlihasäilykepurkin (240 g) Sealiha omas mahlas, kuutioin sen purkissa ja sienten sekaan. Sekoittamista. En siis antanut sienissä olevan veden haihtua, vaan hyödynsin sen veden liemeksi.

En lisännyt kermaa, maitoa, jauhoja, vettä, tms.

Pippurimyllystä pööräytin ihan vähän mustapippuria sekaan. Sitäkään ei olisi tarvinnut. En lisännyt ollenkaan suolaa.

Annoin keitoksen olla vähän aikaa levyllä, toimittaen muita asioita.

Sitten vaan keitto lautaselle ja herkuttelemaan. Hyvä ruoka ei aina tarvitse monimutkaista valmistamista.

2 vastausta artikkeliin “Yksinkertainen kantarellikeitto”

    1. Tarjolla olisi ollut myös muita sieniä, mutta vain seurasin niitä katseella. Tehtävänä oli nimenomaan kantarellit ja puolukat.

      Oli hyvännäköisiä Karvarouskuja, Kangasrouskuja, jne.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *