Ennen kaikki oli paremmin, sanoo:..

Ajatella, ei saa kolmea kuukautta lomaa?

10 vastausta artikkeliin “Ennen kaikki oli paremmin, sanoo:..”

    1. Ei ollut Mohammedilla joustavuutta.
      Pitää järjestää joustavuuskoulutusta.

  1. Vanhasen toinen hallitus rahaministerinään Katainen aloitti v. 2007.

    Siihen sattui kansainvälinen rahakriisi. Sen lisäksi ay. lakkoili, piereskeli ja pauhasi. Näin muistelen. Seurauksena taisi tulla kilpailukykykriisi ja kasvava työttömyys.
    Olisi tarvittu devalvaatio kilpailukyvyn palauttamiseksi. Eurottomat pohjoismaat selvisivät rahakriisistä, Suomi ei.

    Jos lama teki Suomeen pesän, niin kuin näyttää käyneen, niin yritysten kyky korottaa palkkoja hälveni. Tämä saattoi innostaa ay -liikkeen sabotoimasn lakoillaan tuotsntoelämää tietenkin hirveän piereskelyn ja pauhaamisen kera.

    Tähän Suomen taloudellinen kehitys jämähti, eikä ole sen jälkeen noussut. Erot muihin pohjoismaihin venähtivät pikkuhiljaa suuremmiksi, kun niissä ei saboteerattu tuotantoelämää. Jos kilpailukyky joskus notkahtikin, niin valuutan arvo jousti.

    Vihreistö metkkuili maamme menestystä vastaan omalla tavallansa. Kyllä se nytkin lienee koolla uusia metkujaan juonimassa. Mutta tästäkään en aivan varma ole.

    .

  2. Ennen tosiaan.
    Nyt tulee tosi kalliiksi esim rakentaa droonimuuria.
    Vanha sodan käynyt mies sanoi jo 1950-luvulle,
    että miksi pitää taistella eri maiden rajoilla –
    eikö kansakunnat voisi elää yhdessä ilman raja-aitoja?

    1. Jos ei kunnioiteta toisten kansojen, kulttuurien ja yhteiskuntasopimusten näkymättömiä rajoja, on rakennettava näkyvät rajat.

      Punavihersokeistolla on liian pieni aivokapasiteetti tai jakopään kettingit irrallaan. Eivät kykene ajattelemaan aikuisten ajatuksia.

  3. ”Niilo: Ennen tosiaan.
    Nyt tulee tosi kalliiksi esim. rakentaa droonimuuria.
    Vanha sodan käynyt mies sanoi jo 1950-luvulle,
    että miksi pitää taistella eri maiden rajoilla –
    eikö kansakunnat voisi elää yhdessä ilman raja-aitoja”

    Kaunis ajatus tuo että kansakunnat voisi elää yhdessä ilman raja-aitoja.
    Se vain tarkoittaisi elämistä viidakon lain mukaan.
    Järjestäytynyt yhteiskunta tarvitsee hallinnon, tuomiovallan ja jne.

    Olen lukenut Platonin teoksen ”Valtio”. On siinä sulattelemista, mutta kyllä minusta pohjoismainen demokratia on sittenkin parempi kuin Platonin ”Valtio”.

  4. Droonit voivat olla vaarallisia ilman sotatilaakin. Niitä voidaan käyttää kaikkeen yhteiskuntaa ja yksilöä vahingoittavaan toimintaan.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *