Suomi on täynnä pommeja, miinoja – asuntojen muodossa.

Ollaan parina päivänä, helteistä huolimatta käyty parin ”hiekkalaatikko ystävän” kanssa käyty avovesillä kalassa huonolla menestyksellä saaliin suhteen, mutta samaan aikaan muutoin varsin valaisevalla muun annin kanssa.

Jo pitkään on julkisuudessa käyty keskusteluja siitä, miten haja-asutusalueilla kiinteistöjen arvot laskevat, kiinteistöistä tulee jopa arvottomia.

Ikävä kyllä edellinen on ihan totta, mutta vielä ikävämpää on se, että ongelma ei suinkaan rajoitu haja-asutusalueille vaan on todellisuutta yllättävän lähellä keskustaajamia.

Suomesta on vaikea löytää kaupunkia tahi kuntaa, jossa ei olisi 60-80 lukujen aikana pystytettyjä, alunperin vuokra-asunnoiksi rakennetuja kerrostalolähiöitä.

Kun aikoinaan näitä sitten muutettiin asunto-osakkeiksi ja osakkeen ostaneille seiviää,että merkittävä osa heidän varallisuutena pitämästään sijoituksesta onkin tullut käytännössä arvoton, niin harmituksen on helppo ymmärtää.

Hyvin ja laadukkaasti rakennetun kerrostalon elinkaari on 50-100 vuotta, mutta mikä on 70- luvun kiiressä pystytettyjen elementtitalojen elinkaari ja arvo?

Remonttirahoittajien mukaan tasan 0 €, eikä se ole paljon se.

6 vastausta artikkeliin “Suomi on täynnä pommeja, miinoja – asuntojen muodossa.”

  1. Pommeja riittää ja uudempiakin.
    Lähdin uudehkosta kerrostalosta kun seinälaatat alkoi tippuilla ja ko talon hallitus oli hampaaton isännöitsijää myöden. Myydessä tuli tappiota.
    Valitettavan monissa kerrostaloissa asuu väkeä jotka eivät jaksa pitää huolta ja remontti ajautuu liian isoksi.

  2. Meitin luhtitalojen alla pesii isoja rottia ja rotanloukkuja onkin isännöinnin toimesta asetettu moneen kohtaan, mutta tietääkseni yksikään ei ole mennyt niihin. Joo, näitä taloja ei enää edes perusparanneta vaan lähitulevaisuudessa jyrätään ja kaavoitetaan paikalle puukerrostaloja.

    1. Rottaongelma on kasvava luonnonvoima ja uskallan väittää, että idiootimainen päätös biojäteastioista on kuin heittäisi bensaa liekkeihin.

      No kompostitarkastajat saattavat kokea jänniä hetkiä😂

      1. Jep, mutta kuitenkin kaksijalkaiset ””rotat”” ovat täällä sitäkin pahempi haitta…….

  3. Monella paikkakunnalla on lähes kokonaisia kaupunginosia, joiden kustannustehokkain ratkaisu olisi purkaminen.

    Jotain tilanteesta kertoo se, että tänään olisin saanut 1×3 huonetta+keittiö, 1×2 huonetta+keittiö ja 1×1 huone+ keittiö yhteishintaan 18000 euroa yhdestä samasta taloyhtiöstä. Pyyntihinnat ovat korkeammat, mutta tuolla nykyinen omistaja olisi kätellyt välittömästi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *