Trump petti äänestäjänsä, aloitti sodan iraniin ilman kongressin päätöstä.

Katoavaa on kansanperinne ja lupaukset. MAGA-puolue valitsi juuri siksi Trumpin koska hän LUPASI ettei rahaa mene ulkomaan sotilasoperaatioihin ja omia ei tule kuolemaan tai haavoittumaan. Tässä vuodelta 2019:

Kuva

Kuva: julkinen; DanielleCo13449, X

 

Mutta kuinkas kävikään, näin uutisoi Ilta-Sanomat tänään:

Yhdysvallat hyökkää Iraniin – räjähdyksiä ympäri Lähi-itää

”Eri puolilla Irania on kuultu räjähdyksiä. Yhdysvallat on vahvistanut, että sen isku Iraniin on käynnissä.”

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011849882.html

 

Minun puolesta koko Iran voidaan hävittää, siellä valmistetaan ohjuksia ja droneja Venäjälle josta ne ammutaan Ukrainaan mutta se että nyt elämme maailmassa missä diktatuurit ja autokratiat nousee ja määrää, sitä Trump nyt edustaa, ei kysynyt heidän hallintoelimeltään mitään…nousi näin ylimmäksi vallaksi omalla julistuksella maassaan, se on hyvin vaarallista.

Yksi vastaus artikkeliin “Trump petti äänestäjänsä, aloitti sodan iraniin ilman kongressin päätöstä.”

  1. Nyt kun presidentti Trump on omin päin ilmoittanut maan olevan ”sodassa” jota kongerssi ei ole käsitellyt ja julistanut niin tämähän on Yhdysvaltojen perustuslain vastaista.

    Kyllä tämä touhu on kuin lastentarhassa.

    ”Trump sanoi, että Joe Biden ja Kamala Harris lähettäisivät poikanne ja tyttärenne sotaan.”
    Ei todellakaan pikä pidä unohtaa historiaa ja mitä Trump silloin sanoi, no kuinkas tässä sitten kävikään…taitaa siinä äänestäjät ihmetellä MAGA-hattu päässä?

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *