Euroopan johtajat ovat kilvan käyneet nuolemassa Trumpin peräpeiliä meidän Stubb mukaanlukien.
Mutta kuten nyt huomataan, niin ei ole matelut eikä reikäpelit tuoneet toivottua tulosta Eurooppalaisten johtajien näkökulmasta, kun heitä ei Trump kelpuuta mukaan siihen hiekkalooraan, jossa Putinin kanssa nyt kakkua (Ukrainaa ) leipoo mieleisekseen.
Ainoa EU.n jäsenvaltion päämies joka onnistui lakki kourassa saamaan Trumpilta myönnytyksiä on Unkarin Orban.
Kyllä nyt ollaan Euroopassa kauhuissaan, että kuinkas tässä nyt näin pääsi käymään, että nyt rauhanneuvotteluja käyvät vain USA ja Venäjä ja Ukrainallekkin annetaan vain kynä käteen allekirjoittaa se minkä ”isot pojat” ovat keskenään sopineet.
Minä uskon näkeväni Trumpin pään sisään ja tiedän, että miksi hän nyt toimii kuten nyt toimii.
Sillä Trump on niin pikkusieluinen ja herkkähipiänen häneen kohdistuvasta pilkasta ja herjaamisista joita kaikki EU johtajat ovat kilvan esittäneet siitä asti, kun hänet ensimmäiseen virkakauteensa vihittiin.
Ja nyt Trumpi näyttää, että puheilla on seurauksensa, joten jos EU-eliitti etsii syytä Trumpin käyttäytymiseen, niin syyllistä ei tarvitse kovinkaan kaukaa etsijä, se löytyy kaikkien omasta peilistä.
Sillä jos Trump on Euroopassa nimetty pahimmillaan jopa Hitler II.si jonka paikka olisi Valkoisen talon sijasta kaltereiden takana, niin minä sanon nyt Eurooppalaisille johtajille, että sitä saa mitä tilaa.
Ei se tämän vaikeampaa ole tämä diplomatia.

Yhdysvallat puhuu tällä hetkellä sillä äänellä kenellä valta on ( Trumpi ) ja samoin puhuu venäjäkin Putinin äänellä.
Euroopassa taas on yhtä monta ääntä kuin on sattumiakin sopassa, joten Trump on katsonut parhaimmaksi jättää tämä ”lapsilauma” pois neuvotteluista, sillä jos Eurooppa siellä on mukana, niin sota sen kuin pitkittyy ja mutksittuu ja kun se pitkittyy, niin samaan tahtiin meidän Suomalaistenkin leipä kapenee.
Jatkan vielä sen verran ja esitän yhden hypoteesin, että jos nyt käy niin, että rauhanneuvottelut Ukrainassa saadaan sellaiseen päätökseen, että Suomikin haluaisi taas avata Itärajamme,…….. mutta venäjäpä ei rajaansa avaakkaan ajatellen, että kun Suomi kerran rajan sulki yksipuolisella päätöksellään, niin olkoon raja kiinni jatkossakin, sillä eihän siitä mitään tule, että rajapuomeja nostetaan ja lasketaan aina sen mukaan, mikä on Suomalaisten pelon taso.
””sitä saa mitä tilaa””
En muuten osaa tähän blokiin kommentoida, mutta oikeasti se menee monesti elämässä niin että : Sitä tilaa mitä tilaa, mutta saa mitä saa.
Ei Donald Trumpia kannata kadehtia. Jokaisella on ristinsä.
En kiistä etteikö Trump ole pikkusieluinen narsisti mutta asia ei kuitenkaan ole niin yksinkertainen että kehumalla pääsee hänen suosioonsa ja haukkumalla saa vihat niskoilleen. Vai mitä sanot Zohran Mamdanista? Hän on uusi New Yorkin pormestari joka on luonnehtinut itseään demokraattiseksi sosialistiksi, ehdotellut New Yorkiin samantyyppisiä sosiaalietuuksia kuin Pohjoismaissa ja arvostellut jyrkästi Israelia uhaten jopa pidättää Netanyahun jos tämä saapuisi New Yorkiin. Trump ja Mamdani ovat olleet sanasodassa ja Trump on haukkunut Mamdania ”kommunististiksi ”, Mamdani puolestaan on kutsunut Trumpia ”rasistiksi” ja ”despootiksi”.
Trump kuitenkin kutsui juuri äskettäin Mamdanin Valkoiseen taloon ja lopputulos oli yhtä hymyä. Trump kehui tapaamisen päätteeksi Mamdania ja kun häneltä kysyttiin voisiko hän asua New Yorkissa jossa Mamdani olisi pormestarina niin vastaus oli ehdoton kyllä.
Trumpia ei siis näytä ohjaavan pelkkä kehuminen tai haukkuminen vaan jokin mystinen intuitio joka syntyy ihmisten välille. Niinhän se on meilläkin usein että tietyn tyyppisten ihmisten kanssa meistä vaan on kivempaa viettää aikaa. Suurvalta ohjaa siis henkilökemia. Meidän onneksemme Stubb on siinä korkealla mutta maailman epäonneksi Trump näyttää pitävän enemmän Putinista kuin Zelenskystä ja toimii sen mukaan.
Korjaus: tablettiani vaivaava kiusanhenki eli jokin kiinalainen tekoäly tai henkiolento muuttelee koko ajan sanoja. Mamdani ei ole kutsunut Trumpia rasistiksi vaan fasistiksi. Mitäköhän tämän ääliötekoälyn saisi pois päältä?
Luulen että Trump ajattelee, että pidä ystävä lähellä, mutta ”vihollinen” ( Mamdani ) vielä lähempänä.
Zohran Mamdani on mielenkiintoinen henkilö, sosialisti, demokraatti, muslimi. Hän hymyilee leveästi ja on avoin luonne (noin päältäpäin), ilmiselvä jenkki.
Amerikka olisi hyvä maa, jos sinne saataisiin pohjoismainen terveydenhuolto ja halvemmat lääkkeet.
Kuka tietää, vaikka tämä Mamdani olisi tämän suuntauksen airut.
Hegelin maailmanhenki (saksaksi Weltgeist) on käsite, joka kuvaa ihmiskunnan historiaa ohjaavaa ja kehittävää kollektiivista henkistä voimaa. Se edustaa historiallista kehitystä ja ajatusta, että jokaisella aikakaudella on oma henkensä, joka ilmenee kulttuurissa, taiteessa, filosofiassa ja politiikassa. Maailmanhenki voidaan nähdä myös universaalina henkenä, joka yhdistää kaiken elollisen ja tapahtumat. Al Yhteenveto.
Minua kyllä edelleenkin häiritsee eurooppalaisten johtajien tapa katsella kauas, jotta ei tarvitse nähdä lähelle.
Sotaa käydään Euroopassa, ei Amerikan mantereella.
Euroopassa on aseita ja muuta sodassa tarvittavaa materiaa vaikka kuinka paljon, mutta eurooppalaisilta johtajilta puuttuu munaa.
EU on asiassa juuri kyvytön kuin on osannut odottaa ja pari Putinin juoksupoikaa pystyy estämään tarvitattavan avun antamisen Ukrainalle ja mikä pahinta, moni muu eurooppalainen johtaja taitaa olla salaa tyytyväinen asin suhteen.
Mahtaako Euroopalla kuitenkaan olla esimerkiksi Patriot Hilma torjuntaohjuksen verrattavia järjestelmiä omasta takaa? Tai jakaa vastaavaa satelliittien avulla saatavaa tiedustelutietoa Ukrainalle kuin mitä USA on jakanut? Nuo ovat Ukrainalle elintärkeitä.
Niin ei tässä ole kysymys rahanneuvotteluista.
Neuvottelun toinen osapuoli puuttuu.
Eurooppa on aikanaan ollut suuri tekijä amerikan
nostamisessa ja vieläkin sinne ollaan satsaamassa
ja ostamassa…
Tekoäly sitten päätti että se on Hilman torjunta eikä ilmatorjunta 😂