Demareilla oli ja nyt par`aikaa on meneillään myös kokoomuksella ja kepulla sääntöjensä määräämät kokoontumisajot, eli puoluekokoukset.
Lindtman ehti jo viime viikonloppuna linjapuheensa pitää ja se että hän olisi maalannut, tai sanoisinko naulannut puolueensa ohjelman kansalaisten arvioitavaksi tulevia eduskuntavaaleja silmällä pitäen, niin hän keskittyikin pelkästään demonisoimaan perussuomalaisia.
Lindtman puhui kuten puhuu sellainen henkilö/puolue, jolla ei omaa vaihtoehtoa ole esittää ja kun oma pesä on yhtä sekaisin kuin entisen likan kusivehkeet, niin tämän totuuden peittääkseen lähdettiinkin maalaamaan perussuomalaisista pahan akselia.
Varapuheenjohtajaksi valittu Nasima sanoi, että perussuomalaiset eivät ole salonkilepoinen puolue, niin eiköhän tämä lausahdu kerro enempi nasiman ja demareiden olevan samppanjasosialisteja ja tuollahan tuo Nasimakin näkyy tavan takaa kekkulovan punaisilla matoilla Marinin vanvedessä juomassa sorretun voimaa.
Ja samaa laulua jatkoi myös kaasuputki-Heinäluoman tytär persujen ja tässä tapauksessa Riikka Purran pahuudesta, jossa hän sanoi että Riikkalle ei ole politiikkansa seurauksena taivaspaikkaakaan tiedossa.
Mutta jos demarit yhä kuvittelee kuten ovat kuvitelleet vuodesta 17 lähtien, eli siitä lähtien kun Soinille ovi avattiin ulospäin, että demonisoimalla perussuomalaiset oma laari täyttyy, niin kyllä siinä taas kiveen iskevät omat sirppinsä ja vasaransa.
No, eilen kun Kaikkonen avasi leipäläpensä Tampereella, niin hän tuli kyllä alleviivaamaan sen tosiasian joka on ollut kaikkien nähtävänä ja kuultavana jo pitkään vaikka he itse sen kiistävät, että kepu on yhä enemmän kallellaan vasemmalle. Sillä Kaikkonen keskittyi puheessaan demonisoimaan kokoomusta ja pääministeri Orpoa ja olisi nyt kuvitellut vasemmistoleiman vähenevän omalta otsalta, jos olisi tikunnokkaan ottanut kolmen ilosen rosvon ( sdp.vihr, vas. ) poliittiset teot ” Kaardemumman yössä”, mutta näin ei tehnyt, liekkö Kaikkosella tavoitteena puheistaan huolimatta maalta Junttilantalon seinänsä uudella punamullalla.
Kokoomus ei ole vielä ehtinyt linjapuheita pitämään Jyväskylässä, mutta varmasti siellä Orpo ja kumppanit tulevat demareille ja kepulle maksamaan potut pottuina, saas nyt sitten nähdä, että tuovatko vai piilottavatko nämä vasemmalle kallellaan olevat hutkivat journalistit kokoomuksen puheet vain alaviitteiden alaviiteiksi.
Perussuomalaisilla ei tänä vuonna ole puoluekokousta, mutta ainakin demarit hyppäsivät laukalle ja tulivat lausunnoillaan meidän vaalivankkureidemme vetäjäksi….tietämättään.
Kepulle nyt on aina ollut perussuomalaiset kivenä heidän kengässään ja piikkinä perseessä, mutta ei se kivi sieltä kengästä mihinkään katoa toivomalla isompia kenkiä ja suurempaa persettä.
Jos nyt annan puolueettoman lausuntoni demareiden ja kepun toiminnasta, niin yhden yhteisen tekijän löysin heidän toimistaan. Nimittäin molemmissa on meneillään hätänapin painallusta ja seinille hyppimistä. Se johtuu talouden piristymisestä ja kun Gallupitkin osoittavat alaviistoon, niin sen sijaan että vilkaisisivat omaan peiliinsä, niin syyttävätkin perussuomalaisia ja kokoomusta siitä, kun itse valitsivat historian vasemmalla puolella istumisen.
Todennäköistä on, että ensi kevään vaalien tuloksena samppanjasosialistit ovat siellä missä ovat tälläkin hetkellä, eli oppositiossa muistelemassa loistavaa menneisyyttään ja painamalla rohkeasti leukaa rintaan matkalla kohti uusia pettymyksiä.

Ei Suomea uhkaa kukaan tällä hetkellä sotilaallisesti ja istuva hallituksemme on vahvistanut niin sisäistä kuin ulkoistakin turvallisuuttamme monin tavoin.
Mutta jos nyt kansalaiset ensi kevään vaaleissa äänestävät punaisen viivan maamme johtoon, niin se on kyllä sellaista venäläistä rulettia, että todennäköisesti se yksi panos rullassa laukee silloin kun se on meidän omalla ohimollamme.