Kunhan nyt vuosi vielä jaksetaan tätä Purran hallituksen kansalaisille järjestämää vilua ja nälkää nähdä, jossa kovaa taistelua käydään leivästä päivällä ja lihasta yöllä, niin kyllä se sitten sosialisti Antti valtaanpäästyään antaa kunnianpalautuksen niillekkin, joiden vapaaehtoisesti köyhänä kyykyssä olemisen Purran hallitus oli tuominnut ja nimennyt sen siipeilyksi.
Ja kyllä se iso Antti ensi töiksee särkee porvarin portaat ja sitten vasta heidän muurinsa ja lopuksi vetelee vielä terrvaskannolla kuonon päälle ja vetelee teräksellä pitkin selkää.
Eikä sitä isoa Anttia estä mitkään suhdanteet eikä velkajarrut Trumpista ja Putinista puhumattakaan toimimasta köyhälistön hyväksi, hän menee sellaisten soiden yli reiluimmin että heilahtaa.
Toivotaan nyt, että kansalaiset pitävät vielä vuoden kertyneitä varojaan visusti sukanvarressa, eivätkä lähde ostoksille eikä sirkukseen. Vasta sitten kun iso Antti pääsee suitsiin, niin laitetaan silloin vasta oikein haisemaan ja kakitaan markkinapäivinä aisalle ilman porvarin pelkoa ja hoilataan, että ajetaan me poijaat kyydillä, kyllä valtio kyydin maksaa.
Mutta mutta ja vielä kerran että mutta, sillä mitä pidempään kansa vaalien jälkeen juhlii sosialistien voittoa, niin sitä kovempi on kankkunen joka tulee sänkyyn jalkopäästä, eikä ketään se säästä.
Kyllä kansalaisten olisi vaan pitänyt uskoa mitä ruma vallesmanni ( Purra ) yritti takoa ihmisten kalloihin, että mitä pidempään Suomi elää yli varojensa, niin sitä köyhempää ja kurjempaa on tulevien sukupolvien elämä, eli niiden elämä jotka joutuvat niiden velat kuittaamaan, jotka elivät päät pilvissä ja jalat tukevasti ilmassa.

Sen vielä sanon, että jos kepu ja kokoomus olisivat ensi kevään vaalien jälkeen huolissaan suomineidon hyvinvoinnista, niin he eivät sosialistien sirkustelttaan lähtisi pelleksi tappamaan kansalaisia nauruun.
Noinko on oikeasti asiat ???????? Epäilen
Mutta kun makaat sairaalassa sulle tulee ne maksut aivan takuu varmaan samaan aikaan kuitenkin maksat muutkin kulusi
Vuokrasi puhelin kulusi sähkösi plus muut kulut joita kuitenkin jokahisella on
Kun tuo VM vielä on nostanut kaikkia muitakin maksuja ja aina sen verran että voi sanoa että ennen oli jokin summa nyt se onkin tuplana
MM ruoka joka on kallistunut riittääköhän tuplaaminen taitaa mennä yli
Mutta kun sairaala vrk sinulle maksaa 66 ekee vrk ja kerrot sen vaikka kolmen kuun päivillä saat aikaan melkoisen maksun
Mutta ei se haittaa VM ministeriä potilaalle siitä on haittaa mutta mitä siitä välittää kunhan itse voi hyvin
En usko että kukaan haluaisi olla sairaana mutta kun niin tapahtuu hän itse ei sitä kykene poistamaan
Mutta jos olet tehnyt pitkän työuran sulla on toden näköisesti aika hyvä eläke jonka vuoksi et saa mistään alennusta
Ei se vähän parempi eläke riitä ihan mihin vaan no toki onhan nyt loppuvuosi sellasta aikaa jossa maksu olisi sairaalaan aika pieni muistaakseni 26 ekee vrk
Mutta kun on maannut kolmisen kk siellä ei ihan heti nappaa sinne meno
Eikä minulle tarvii kertoilla valtion veloista kun valtio velkaannuttaa kansaa mm sairaala laskuilla lääkkeiden oma kustannusta
Plus terveyskeskus maksujen nostoilla ja sellasiin verrattavissa olevien maksujen korotuksilla
Pirha niitä nostaa mutta kuka sen saa aikaan jos heille lasketaan valtion osuuksia miljardi luokkaa
Kun noin tekevät mitä mahdollisuutta on hyvin vointi alueilla kun nostella omia maksujaan ja kohtuuttomasti terv tepivaari