☹Lakiasiaintoimista Maailma. Perustettu 2025. Koko osakaskannan omistaa ympäristölitigaatiosäätiö. Säätiö on saanut toiminnalleen Koneen säätiöltä kolmivuotisen, 1,44 miljoonan euron rahoituksen. Toiminta on tarkoitus vakiinnuttaa Suomeen pysyvästi. Lakitoimiston juristit mm. puolustavat ilmaiseksi ympäristöaktivisteja – ja järjestöjä. – Lähteet: Lapin Kansa 22.7.2026. Demokraatti 11.10.2025.
Tämän päivän Lapin Kansassa on koko aukeaman juttu otsikolla: ”Juristin mielestä mikään laki ei suojele luontoa”. Laura Kolehmainen on Inarissa pitämässä luonnon puolia.
Kolehmainen on lakiasiaintoimisto Maailman toimitusjohtaja ja juristi, ja sitä mieltä, että ihmisille on muodostunut vääristynyt ajatus siitä, että luonto olisi vain meidän käytettävissämme: ” – –
Luettuani artikkelin jäin miettimään: – kuka suojelee tavallista ihmistä ekofasisteilta?

11.10.2025. Omaisuutta suojataan, luontoa ei – Uusi lakitoimisto puolustaa nyt aktivisteja.
Jo perustuslain pykälistä voi aavistaa, millainen asetelma syntyy,
kun ympäristöasiat päätyvät oikeuteen. Omaisuudensuoja ja elinkeinovapaus ovat vahvoja perusoikeuksia: jokaisella on oikeus omistaa, käyttää ja hyödyntää omaisuuttaan sekä harjoittaa elinkeinoa vapaasti. Tuomioistuimet kohtelevat näitä perustuslakiin kirjattuja oikeuksia vakavasti ja varoen.
Ympäristö sen sijaan mainitaan perustuslain 20 §:ssä yleisenä vastuuna, joka kuuluu kaikille: ”Vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta, ympäristöstä ja kulttuuriperinnöstä kuuluu kaikille.”
Kauniisti muotoiltu velvollisuus ei kuitenkaan ole saanut oikeuskäytännössä yhtä vahvaa jalansijaa.
Kun ympäristöhanketta käsitellään oikeudessa, peruskysymys ei ole se, onko luonto riittävän vahva kestämään uutta kuormaa – kestääkö joki padon, kaivos louhinnan tai metsä hakkuun. Oikeudellinen lähtökohta on pikemminkin päinvastainen: hanke saa toteutua, ellei sen rajoittamiseen löydy riittävän painavia perusteita.
https://demokraatti.fi/omaisuutta-suojataan-luontoa-ei-uusi-lakitoimisto-puolustaa-nyt-aktivisteja
”Juristit puolustavat ympäristöä ja aktivisteja Koneen Säätiön tuella ‒ ”Ei pitäisi olla shokeeraavaa”
Asiakkailleen maksuton Lakiasiaintoimisto Maailma tarjoaa juristin tukea ympäristönsuojelijoille. Avausvoiton toimisto sai Helsingin käräjäoikeudesta.”- Maaseudun Tulevaisuus 5/26.
Valitettavasti juttu on maksumuurin takana, mutta otsikko ja ingressi kertovat mistä on kysymys.