Antaa kaikkien kukkien kukkia kukkia vaan….

Osa kansasta sanoo inhoavansa Taraxacumin heimoon kuuluvia, vaikka salaa mielessään ihailevat niiden ääretöntä sitkeyttä ja kauneutta.

Taraxacumeilla sanotaan olevan myös terveyteen liittyviä ominaisuuksia, vaikka monet haluavatkin tehdä kaikkensa sen leviämisen estämiseksi mitä erilaisemmilla myrkyillä, vaikka mitä enemmän sitä yrität tukahduttaa, niin sitä kauniimpana se nousee loistamaan  ja ne  saavat  niin Ruusut, Ruiskukat kuin Puna-apilatkin näyttämään vieraslajeilta.  Leppäkerttukin on aikaisemmin karttanut jopa Taraxacumeita, mutta nyt se on ollut hetken aikaan siedätyshoidossa ja se näyttää  nykyään jopa pilkuiltaankin  kirkkaammalta.

Suomineitokin kun saa päähänsä Taraxacumeista kiedotun  seppeleen, niin se ei sen jälkeen kultakruunuja eikä orjantappuraisia  kaipaa eikä halua kutreilleen.

Yksi vastaus artikkeliin “Antaa kaikkien kukkien kukkia kukkia vaan….”

  1. Perussuomalaisia ei mikään muu kukka/kasvi voisi paremmin symboloida kuin juuri tämä mainitsemani Taraxacum = Suomeksi Voikukka.
    Voikukka ei suuria vaadi ja se kurottaa kohti valoa vaikka läpi asfaltin ja se on juureltaa suora ja vankka aivan kuten mekin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *