Sosialidemokraatit eivät tule olemaan seuraavan hallituksen pääministeripuolue, vaikka se nyt vielä Galluppeja johtaakin selvällä erolla muihin.
Miksi minä näin varman lausunnon annan, selitän sen tässä alustuksessani.
1 ) Todennäköisesti, tai sanon ihan varmasti käy niin, että kaksi muuta vasemmistopuoluetta tulevat syömään demareiden kuormasta merkittäväsi enemmän kuin mitä nykyiset Gallupit antavat ymmärtää. Eli, kun demareilla on tällä hetkellä n.24% Gallupkannatus, niin vaaleissa kaksi muuta vasemmistopuoluetta tulevat omia tämänhetken n. 10% kannatuksiaan nostamaan 2-3% niin hupsista vaan, silloin demarit ovatkin pelkästään tästä johtuen tippuneet jo tuonne n.20% haminoihin.
2 ) Toinen joka demareiden prosentteja tulee tiputtamaan on nousu, siis kansantaloudellinen nousu ja piristyminen kautta linjan. Silloin heidän prosenttinsa onkin sillä puolella rajaa joka alkaa ykkösellä.
3 ) Demareiden realististen vaihtoehtojen puuttuminen, sillä jos tavoitteena on Suomen pelastamisen sijaan pelastaa koko maailma meidän rahoillamme, niin kyllä kansa vaaleissa nämä utopian ampuvat alas, sillä pankkiin mentäessä naurun sijaan itkua tuherretaan demareiden ohjelman seurauksena.
4) Eikä se demareiden oman pesän likaisuuskaan tuo vaalipäivänä puhdasta pyykkiä.
Tässä nyt alkuunsa neljä kohtaa jotka demarit tiputtaa.
Ja kun olin varma demareiden tuloksesta, niin melkoisella varmuudella kokoomuskin joutuu katselemaan politiikan juoksukilpailussa perussuomalaisten kantapäitä.
No miksi siis peruissuomalaiset kukitetaan voittajana. Haastajan asemasta on hyvä hyökätä ja syyt mitkä johtavat perussuomalaiset pääministeri puolueeksi löytyy vastustajien, siis demareiden ja kokoomuksen virhe(arvi)oinneista eli, he eivät näy kumpainenkaan uskovan sitä, että persuja ei demonisoimalla voiteta. Demarit kusee jo sillä omille kintuilleen, kun he kategorisesti kieltäytyvät kaikesta yhteistyöstä demokraattisesti valittua puoluetta kohtaan, sillä perussuomalaisten ajamat asiat ovat kuitenkin myös kansalaisten laajasti hyväksymiä uudistuksia. No kokoomus syyllistyy samaan kuin demaritkin ja vaikka nyt hallitusyhteistyötä tekevätkin perussuomalaisten kanssa, niin perussuomalaiset eivät kuitenkaan ole heille se unelmavävy jonka kanssa jatkossa hynttyyt yhtyeen lyötäisiin, enemmistö kokoomuslaisista kuitenkin laittaisi lusikat jakoon persujen kanssa ikuisiksi ajoiksi.
Kaikki puolueet tekevät itselleen hallaa perussuomalaisia demonisoimalla ja kilpailemalla sillä, että kuka sen suurimman pahan persuista esittää, niin se palkitaan sitten kulttuurvallankumouksellisten kokoontumisajoissa.
Mutta palkitkoon vaan, perussuomalaisille riittää se palkinto joka tulee kansan karttuisesta kädestä vaalikiopissa, se on niin karttuisa, että se palkitaan seuraavan hallituksen pääministeriydellä.
Ja vaikka nyt perussuomalaisista muut puolueet ja media maalaavat maanpäällistä saatanaa. Minua naurattaa jo etukäteen se tilanne, kun vaalien jälkeen nämä demonisoijat raapivat sormensa verille Riikka Purran oven takana, päästäkseen Purra I.sen kyytiin.

Teoria tämäkin. Vaalipäivänähän se sitten vasta nähdään. Tämä järjestökavallussoppakin voi tuoda osansa.
Nyt mietin enemmä että kuka haluaisi ryhtyä kovaan pelastustyöhön?
https://www.hs.fi/visio/art-2000012098234.html
Työttömyys on kasvanut ennätyslukemiin vaikka valtaapitävät puhuvat nousukiidosta?
Työttömiä 12,7% = 376000 henkilöä ja edellisestä vuodesta kasvua 68000 henkilöä!
Lupaus oli 100 000 uutta työpaikkaa, mutta tulos on 68 000 menetettyä työpaikkaa?
Puhumattakaan velan kasvusta?
Kyllä luojaa kiitän jos edes valta vaihtuu?
Demarit haalii lisää mamuja ja luottavat saavansa heidän äänillä vallan, mutta käykin niin, että ne ryöväävät tuotapikaa vallan itselleen, siis islamisteille!
Toivotaan, että näin ei käy!
Hallitus on puhunut työvoimapulasta johon hamuavat tulijoita.
Demarit tulee olemaan suurin puolue vaalien jälkeen, edes tuo seinätapetin karisman omaava Temu-Starmer ei tuollaista kaulaa onnistu enää tässä ajassa sössimään. Persujen sekoilut taas on näiltä osin hallitusvastuussa nähty, ei tule jatkumaan – hallitusvastuu, sekoilu varmasti.
demuilla on pakka sekaisin eikä ole ollut alkeellitakaan kykyä esittää sellsista vaihtoehtoa budjetille, mistä olisi näkynyt, mitä demut todella meinaavat tehdä.
Seli-seli ehdotuksen antamisesta joskus vaalien alla on puhdasta potaskaa, koska demut ovat jo monta kertaa luvanneet kykenemättä ehdotusta antamaan.
Voi vain toivoa, että seuraava hallitus ei ole edellisen tunarien muodostaman kaltainen, kun ihan rehellisesti valtion menoja on pakko supistaa eikä verotuksen kiristäminen merkittävästi ole mahdollsia millään perusteella.
Hallituksella on pakka sekaisin ja se tuo ääniä oppositiolle.
Kaikki muut kalapeni, mutta meirän Wille säilytti värinsä.
Opposito valehtelee kirkkain silmin, kuinka nykyhallituksen leikkaukset perutaan ja rahaa jaetaan taas holtittomasti – tietäen sen tosiasian, että tuleva hallitus joutuu leikkaamaan vielä enemmän ja se kirpaisee oppositionkin kannattajia.
Perussuomalaiset on ryhtynyt vara – Kokoomukseksi Purran johdolla ja vaikka ennen vaaleja he kovasti yrittävät selittää miten mamut muka uhkaavat Suomea niin suuri osa äänestäjistä huomaa että Purran sakset ne enemmän uhkaavat. Osaa porukasta voi tietysti sumuttaa uudelleen mutta monet ovat huomanneet kenen asialla Perussuomalaiset oikeasti ovat.
Se on sääli sillä olisihan Perussuomalaisilla paljonkin annettavaa konservatiivisuuuden saralla mutta tuo rikkaita suosiva talouspolitiikka vie äänet. Suomeen mahtuu vain yksi Kokoomus, milloinkohan muut puolueet sen oppivat? Demareilla tulee olemaan paha nakki tulevassa hallituksessa Kokoomuksen kanssa kun pitäisi pystyä perumaan tämän hallituksen ajamia rikkaita suosivia ratkaisuja jotta rahat riittäisivät parempaan palvelutasoon ja Kokoomus tietysti yrittää pitää Purran lahjoista kiinni.
Kyllä Suomeen mahtuu kaksikin oikeistopuoluetta, kun tänne mahtuu kolme vasemmistopuoluettakin, vaikka se täytyy kyllä totuuden nimissä mainita, että vain toinen näistä oikeistopuolueista enään on puhtaasti kodin, uskonnon ja isänmaan asialla, ei varmasti liene tarpeellista sanoa että kumpi.