Ceutan siirtolais/pakolaisylläkkö: Olisiko sisäministeri Rantasen pitänyt jäädä tuleen makaamaan?

Viime perjantaina sisäministeri Rantanen antoi tukensa Italian pääministeri Mellonin ehdotukselle Espanjan sulkemisesta Shengen-alueen ulkopuolelle sen jälkeen, kun kymmenenettuhannet pakolaiset/siirtolaiset ryntäsivät Espanjan Ceutaan kahden vuorokauden sisällä. (Minä ja Al)

Totuusmedia on väittänyt ministeri Rantasen hätiköineen pahemman kerran.

Totuusmedian kannattajat ulvovat kuin sudet yössä ja yrittävät ottaa tapahtuneesta kaiken irti kiljumalla ”väärin sammutettu!” (lue – Viva Espanja! Viva pääministeri Sanches!)

Olisiko sisäministeri Rantasen pitänyt jäädä tuleen makaamaa ja odottamaan, että hyödyntääkö toveri Putin Ceutan siirtolaisryntäystä tavalla tai toisella? (Varsinkin sillä toisella, Suomen ja Venäjän välinen raja on varsin pitkä -1343 kilometriä. 🙃

11 vastausta artikkeliin “Ceutan siirtolais/pakolaisylläkkö: Olisiko sisäministeri Rantasen pitänyt jäädä tuleen makaamaan?”

  1. Punavirheiden mielestä nämä vissiin olisi pitänyt kuskata Suomeen elätettäväksi

  2. Espanjan Ceutaan tuli kerralla. 60000 maahantunkeutujaa.

    Tästä on väännetty peistä jo kolme päivää 3.8.2026.

    Yhdessäkään ”asiantuntijakommentissa” tai kirjoituksessa ei ole käsitelty sitä mistä todellisuudessa on kysymys.

    Tuo invaasio oli tietenkin organisoitu. Mikä taho, se on vielä epäselvää eikä se ehkä koskaan selviä. Varmaa on mielestäni se että Venäjä on tavalla tai toiselle osallinen.

    https://blogit.perussuomalaiset.fi/jocke-rantanen/ceuta-todellisuus/

    1. ”Pettikö Espanjan sosialistipääministeri EU:n ja Schengen-aueen maiden luottamuksen?

      Espanja antoi puolelle miljoonalle laittomasti maahan tulleelle ja maassa oleskelevalle maahantunkeutujalle oleskeluluvan. Hakijoita on yli miljoona. Oleskeluluvan saa tietyin edellytyksin joita ovat mm. 5 kk yhtäjaksoinen oleskelu maassa. Tämä pykälä on arvoton koska eihän laittomasti maassa oleskelua voida todentaa.

      Toinen vaatimus on ehkä vähän paremmin todennettavissa, ei saa olla rikoksia.

      Mitä sosialistipääministeri Sanhez itse asiassa teki?

      Hän antoi tai antaa miljoonalle Espanjassa laittomasti oleskelevalle oleskeluluvan Schengen-alueelle. Oleskeluluvan saanut voi matkustaa ”lyhytaikaisesti” enintään 90 päiväksi toiseen Schengen -maahan. Käytännössä ei voida todentaa eikä kontrolloida.

      Sosialistipääministeri siis teki itsenäisesti päätöksen joka sitoo kaikkia Schengenmaita. Keskustelematta, sopimatta, asiasta muiden Schengen-maiden kanssa.

      Tämä nykyinen Ceutan kriisi on vain seurausta mainitusta päätöksestä. Tuon päätöksen seurauksena suuri joukko ihmisiä lähti kohti Espanjaa jonkun tahon houkuttelemana, eikä kyse ollut suinkaan ainoastaan marokkolaisista vaan kaikkialta Pohjois-Afrikasta.

      Emmekä tiedä vielä kuinka paljon on matkalla?” – Lainaus edellä olevasta Jocke Rantasen blogista.

  3. Koirat haukkuu, karavaani kulkee. Oleellista on että mitä Rantanen teki, on väärin opposition ja median mielestä. Millään lailla oleellista ei ole mitä Rantanen teki tai jätti tekemättä.

    Ei sillä ettenkö muista Rantasen toimista löytäisi kritisoitavaa. Oman maan kansalaisten massavakoilun ajaminen on vastenmielistä, etenkin kun hän perustelee sitä ulkomaisilla jengeillä – jotka eivät ole kansalaisia.

  4. ”Ceuta
    Orpo Mari Rantasen Ceuta-lausunnosta: Tämä korjattiin diplomaattisia teitä HS aiheesta tänään”.

    1. Eipä siellä Espanjassa tuota punavirheiden hysteeristä mölinää taidettu noteerata…

  5. ”Entä jos meitä kohtaa sama tilanne – sulkeeko EU meidät ulos?”

    Riippuu varmaankin siitä, että toimimmeko eeuun edun mukaisesti

  6. ”Vuonna 2015 Eurooppaan saapui ennätykselliset 1,3 miljoonaa turvapaikanhakijaa, kun Lähi-idän ja Afrikan konfliktit – erityisesti Syyrian sisällissota – ajoivat ihmisiä pakoon. Ihmiset pyrkivät Eurooppaan vaarallisten Välimeren ylitysten ja Balkanin reitin kautta. Suomeen tuona syksynä saapui yli 32 000 turvapaikanhakijaa.” – Al.

    Muistan hyvin tuon invaasion. Se näkyi televisiosta. Haaparannasta marssi rajan yli Tornioon miestä kuin aaponjussaa. Sanotaan että reissussa rähjääntyy, mutta nämä reissaajat olivat hyvissä vaatteissa, parrat oli ajettu pois ja tukka kuin parturin jäljiltä. Siistejä pakolaisia, mietin. Mutta missä naiset, lapset ja vanhukset, ajattelin. Ne tulevat kuulemma sitten kun ehtivät….

    Pieniä ovat silakat joulukaloiksi!
    Espanjan sosialistihallitus armahti noin miljoona laittomasti maassa olevaa maahantunkeutujaa. Hallitus on väittänyt, että armahdus koskee ”noin 500 000 ihmistä.” Todellisuudessa hakemuksia odotetaan olevan noin 1,2 miljoonaa, ja jokainen hyväksytti hakija voi tuoda mukanaan useita sukulaisia. Espanjan sosialistihallituksen laittomien maahanmuuttajien armahdus voi paisua kolmen miljoonan henkilön tulvaksi koko Schengen-alueelle.

    Ja täällä totuusmedia on nostanut suuren äläkän siitä, että maamme sisäministeri reagoi heti eikä viidestoista päivä, kun Espanjalle kuuluvan Ceutan alueelle tuli kahden vuorokauden aikana n. 60 000 ”siirtolaista”!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *