Ruokako kallista?

Vaimo tuli aamupäivällä tuolta maalikylästä; normi kauppareissu. Toi mukanaan naudan paahtopaistia n 1,3 kg, Tammisen paahtopaistia. Oli – 30%. Siis naudan paahtopaistia hieman runsaat 10€/kg. Kyllä meille kelpasi.

Siitä saamme runsaat viisi esim pippuripihviä, tms.

Hintatietous ja ostaminen oikealla hetkellä, kyllä se kannattaa. No, tietenkin asetuimme ilmastoihmisten maalialueelle? Kuinkas muuten.

Jos asiaa käsitellään toisaalta, vaimon ostopäätös voisi olla jopa ilmastoteko; ei menisi ko lihaerä makkara-aineksiksi; lisäaineineen kartuttamaan kuluttajien nitriitti- yms saantia.

Oli tuo nyt miten vain; puolenkymmentä mehevän pihvin ainesosaa taas meillä tarjolla.

3 Replies to “Ruokako kallista?”

  1. Niin, no kuka mitäkin; uskomattoman hyvä raaka-aine, joten pihveiksi teen. Voisi siitä paistinkin tehdä; muta se maukas pihvi, … !Paahtopaisti on aivan hyvä pihveiksi, vuosien kokemuksella olen havainnut.

  2. Mä sain ystävältäni merilohifileen (700g) Laitoin uunissa ja tein sen keraksi fetajuustosalaatin. Hyvää oli.

Kommentoi