”Mika Anttonen Ylellä: Ilmastotavoitteet mahdottomia – kunnianhimo tutkimukseen, ei aikatauluihin
Polttoaineyhtiö St1:n perustaja ja pääomistaja Mika Anttonen kritisoi Ylen haastattelussa voimakkaasti nykyistä ilmastokeskustelua ja -politiikkaa ja kuvaa sitä epärealistiseksi. Anttosen mukaan ratkaisuja ei saada kiireisillä päätöksillä vaan pitkäjänteisellä tutkimuksella ja teknologian kehittämisellä.
Polttoaineyhtiö St1:n pääomistaja Mika Anttonen on itse käyttänyt satoja miljoonia euroja uusien energiavaihtoehtojen kehittämiseen. St1 on kokeillut bioetanolia, geotermistä lämpöä ja monia muita hankkeita, joista useimmat on lopetettu.
– Olemme laittaneet satoja miljoonia uusien skaalautuvien energiavaihtoehtojen etsimiseen. Todellakin tiedämme mistä puhumme, kun sanomme, että tämä ei ole helppoa.”- Suomen uutiset 9.6.2026.
——————————————————–
Hyvä homma, että vaikutusvaltainen ja rehti ihminen kertoo vankkojen perustelujen kanssa laajalevikkisessä mediassa, ettei keisarilla ole vaatteita.👍

https://www.suomenuutiset.fi/mika-anttonen-ylella-ilmastotavoitteet-mahdottomia-kunnianhimo-tutkimukseen-ei-aikatauluihin/
Hei Lasse,
Todella oikeaan tietoon perustuva kannanotto Anttoselta.
Antti
Kehittäkää, tutkikaa ja suunnitelkaa vaikka minkäkinlaisia ikiliikkujia ilmastontorjuntaan, niin ne eivät maapallon syklien muuttamisesta lämpimästä kylmempään ja päinvastoin pysty vaikuttamaan, ainoa mihin se pystyy jos pystyy, on estää ihmisten hukkumasta omaan paskaansa.
Luulis että päättäjät osaavat avustajineen laskea?
Pöljän kansan valitsema ”eliitti” osaa laskea enintään housuihinsa, jos sitäkään enää, lapsena kyllä!